ÜNALLAR Makine’den katı atık ayrıştırma tesisi imalatı…

Adana’da bir ilki gerçekleştiren ÜNALLAR Makina, katı atık ayrıştırma tesis imalatıyla Türkiye geneli belediyelerin sıfır atık projelerinde yer almaya başladı.

Yaklaşık 50 milyon TL maliyetli katı atık ayrıştırma projesinin imalat aşamasını başarıyla tamamlayan ÜNALLAR Makina, projeyi Bartın ili katı atık tesisinde önümüzdeki aylar içerisinde faaliyete başlatmayı amaçlıyor. Ünallar Makina; saatte 25 ton kapasiteli ve 20 saatte 500 ton üretim yapan katı atık ayrıştırma tesisi imalatıyla, sıfır atık projelerinde yer alarak önemli katma değerler yaratmaya devam ediyor. 48 yıldan bu yana Adana’da hidrolik pnömatik sistemleri ve yedek parça imalatlarıyla bölgede dikkat çeken Ünallar Makina, sektördeki tecrübesiyle pek çok başarılı projelere imzasını atıyor. Büyük sanayi kuruluşları başta olmak üzere pek çok sektöre hizmet veren Ünallar Makina, çeşitli makine imalatlarıyla birlikte geniş bir yelpazede faaliyet gösteriyor. Son dönemlerde yaptığı yeni yatırımlarla imalat altyapısını ve üretim alanını büyüten işletme, imalat sektöründe önemli projelerle ekonomiye katma değerler yaratmayı sürdürüyor.

SAATTE 25 TON KAPASİTEYLE ÇALIŞIYOR

Türkiye geneli belediyelerin sıfır atık projeleri kapsamında imalatını tamamladıkları katı atık ayrıştırma tesisi imalatıyla Adana’da bir ilki gerçekleştirdiklerini belirten ÜNALLAR Makina Ltd. Genel Müdürü Murat Okur, konu ile ilgili KOBİGÜNDEM Dergisi’ne bilgiler verdi. Okur, “Geri dönüşüm katı atık ayrıştırma tesisi imalatımızla Adana’da bir ilki gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz. Ayrıştırma ve KOMPOS ünitelerinden oluşan bu tesisimizle, saatte 25 ton kapasite ve 20 saatte 500 ton üretim yapabilen projemizin imalat aşamasını kendi bünyemizde tamamladık. Çevreye ve ekonomiye önemli katkılar sunan bu tesisimizi önümüzdeki birkaç ay içerisinde Bartın ili katı atık ayrıştırma tesisinde devreye almayı planlıyoruz” dedi.

YATIRIM MALİYETİ YAKLAŞIK 50 MİLYON TL

Proje maliyetinin yaklaşık 50 milyon TL olduğunu söyleyen Murat Okur, açıklamalarına şu şekilde devam etti: “Üretimini yapmış olduğumuz tesisin maliyeti yaklaşık 50 milyon TL civarında oldu. Mühendislik ve teknik kadromuzla birlikte işletmemiz açısından çok önemli ve değerli olan bu projemizi tamamlamanın haklı gururunu yaşamaktayız. Bu açıdan Türkiye geneli belediyelerin farklı illerde bulunan katı atık tesisleriyle görüşmelerimiz devam ediyor. İlerleyen süreçte yeni projelerde yer alarak geri dönüşüm sektörüne katkılarımızı sürdürmeyi amaçlıyoruz. Yine yurt dışı görüşmelerimizi de sürdürüyoruz. Bu çerçevede mevcut ihracatımıza yeni projemizi de katarak çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz.”

BELEDİYELERİN KATI ATIK TESİSLERİNE HİTAP EDİYOR

Üretimini tamamlamış oldukları bu tesisle Türkiye geneli belediyelerin katı atık tesislerine hitap ettiklerini de vurgulayan Murat Okur, açıklamalarının devamında şunları dile getirdi: “Belediyelerin bünyelerinde topladıkları atıkların içindeki değerli geri dönüşümü mümkün olan ürünlerin ayrıştırılması ve geri dönüşüme kazandırılmasını sağlıyoruz. Ayrıca organik tüm atıkları geri dönüşme kazandırıyoruz. Bu atıkların, KOMPOS haline dönüştürülerek park bahçelerde kullanılması, tarım sektöründe ise gübre olarak kullanılması amaçlanmıştır. Bu çerçevede yeni üretimimiz olan katı atık ayrıştırma tesisimizle Türkiye geneli belediyelere hitap etmekteyiz.”

SEKTÖRÜNDE YARIM ASRA DAYANAN TECRÜBE

Ayrıca hidrolik pnömatik sektöründe yarım asra dayanan bir öz geçmişe sahip olduklarını da ifade eden Murat Okur, açıklamalarını şu şekilde tamamladı: “Hidrolik sistemleri sektöründe 48 yılı geride bıraktık. Gelinen aşamada bünyemizde bulunan deneyimli mühendislik kadromuzla AR-GE bölümüne ağırlık vererek üretim programımızı genişlettik. Bu çerçevede işletmemizde; hidrolik güç ünitesi, hidrolik silindirler, teleskopik silindirler, esnek zemin ahtapot kauçuk presi, kauçuk pres makineleri, yatay ve dikey hurda presi makineleri, hidrolik yük asansörleri, kauçuk zemin kaplama makinesi, kauçuk merdiven kaplama makinesi, fırın köprüsü, pres makineleri, baraj açma ve kapama üniteleri, hidrolik blok tasarım ve imalatları, paketleme tartım bunkeri, çatik kompresörü, rulo ve miller, çimento spekülatörleri, çimento zincirli elavatör kovaları, kağıt sarma ve poşet bobin milleri ve yeni imalatımız olan lastik granül tesisi imalatlarımız olmak üzere üretim yapmaktayız.”