ÜNALLAR Makina’dan lastik granül tesisi imalatı…

Hidrolik pnömatik sistemleri sektöründe uzun yıllardan bu yana faaliyet gösteren ÜNALLAR Makina, lastik granül tesisi imalatıyla, sektördeki büyümesini sürdürüyor.

Yaklaşık 48 yıldan bu yana Adana’da hidrolik pnömatik sistemleri ve yedek parça imalatlarıyla bölgede dikkat çeken Ünallar Makina, sektördeki büyümesini sürdürüyor. Pek çok büyük sanayi kuruluşuna hizmet veren Ünallar Makina, yaptığı yeni yatırımlar ve özellikle bünyesinde oluşturduğu AR-GE birimiyle komple hidrolik pnömatik sistemlerinin yanı sıra, çeşitli makine imalatlarını da yine kendi bünyesinde gerçekleştiriyor. Son olarak imalatını yapmış olduğu lastik granül tesisi imalatıyla ihracat payını artıran işletme, geldiği aşmada lastik geri dönüşüm sektörüne önemli derecede katkı sunmayı hedefliyor.

SAATTE 1000 KG ÜRETİM KAPASİTELİ

Türkiye’de lastik granül tesisi imalatında sayılı üretim yapan ilk üç firma arasında yer aldıklarını ve lastik geri dönüşüm sektöründe yüzde 95 gibi yurt dışına bağımlılığın olduğunu ifade eden ÜNALLAR Makina LTD. Genel Müdürü Murat Okur, KOBİGÜNDEM Dergisi’ne açıklamalarda bulundu. Üretimini gerçekleştirdikleri lastik granül tesisiyle, lastik geri dönüşüm sektörüne önemli katkılar sunacaklarını belirten Murat Okur, “Saatte 250 Kg’den başlayıp, 1000 Kg kapasiteye kadar hammadde üretimi yapabilen lastik geri dönüşüm tesisimizle Türkiye’de yüzde 95 yurt dışına bağımlı olan sektöre katma değer yaratmayı amaçlıyoruz. Bu açıdan yeni üretimimiz olan lastik granül tesisimizle yurt içi ve yurt dışı hizmetlerimizle birlikte ekonomiye katkı sunmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

İLK TALEP TÜRKMENİSTAN’DAN

Lastik granül tesisi imalatında ilk talebin Türkmenistan’dan geldiğini belirten Murat Okur, “Lastik granül tesisi imalatımızı Türkmenistan’dan gelen ilk taleple başlatmış olduk. Bu açıdan lastik granül tesisi üretimimizin ilk ihracatını önümüzdeki günlerde Türkmenistan’a yapacağız. Yine yurt içinde devam eden bağlantılarımız ve gelen taleplerle birlikte lastik granül tesisi imalatımızı devam ettirmeyi planlıyoruz. Bu çerçevede yüksek verim, enerji, işçilik gibi maliyetleri de göz önünde bulundurarak üretimini yapmış olduğumuz lastik geri dönüşüm tesisimizle, özelliğini tüketmiş lastik (ÖTL) olan tüm lastik gruplarını geri dönüşümle ekonomiye kazandırmış olacağız” dedi.

SEKTÖRDE 48 YILI GERİDE BIRAKTI

Öte yandan, hidrolik pnömatik sektöründe 48 yıllık bir öz geçmişe sahip olduklarını ifade eden Murat Okur, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi: “Hidrolik sistemleri sektöründe 48 yılı geride bıraktık. Geldiğimiz aşamada bünyemizde bulunan deneyimli mühendislik kadromuzla AR-GE bölümüne ağırlık vererek üretim programımızı genişlettik. Bu çerçevede işletmemizde; hidrolik güç ünitesi, hidrolik silindirler, teleskopik silindirler, esnek zemin ahtapot kauçuk presi, kauçuk pres makineleri, yatay ve dikey hurda presi makineleri, hidrolik yük asansörleri, kauçuk zemin kaplama makinesi, kauçuk merdiven kaplama makinesi, fırın köprüsü, pres makineleri, baraj açma ve kapama üniteleri, hidrolik blok tasarım ve imalatları, paketleme tartım bunkeri, çatik kompresörü, rulo ve miller, çimento spekülatörleri, çimento zincirli elavatör kovaları, kağıt sarma ve poşet bobin milleri ile yeni imalatımız olan lastik granül tesisi imalatlarımız olmak üzere faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.”