ULUIŞIK Plastik LTD, yüzde 30 ihracat yapmayı hedefliyor…

IMG_9446

Adana’da plastik sektöründe poşet üretimi yapan ULUIŞIK Plastik, ihracata yoğunlaşarak, üretiminin yüzde 30’unu yurt dışına göndermeyi amaçlıyor.

2010 yılından bu yana Adana’da plastik poşet üretimi yapan ULUIŞIK Plastik San. ve Tic. Ltd. Şti., sektördeki daralma sürecini ihracatla aşmayı amaçlıyor. Adana Orta Ölçekli Sanayi Sitesi’ndeki üretim tesisinde çeşitli ebat ve ölçülerde plastik poşet üretimi yapan firma; baskılı, baskısız mağaza ve market poşetlerinin yanı sıra, çöp poşetleri ve F2 Naylon torbası üretimi de gerçekleştiriyor. Son yıllarda yaptığı yatırımlarla birlikte üretim tesisini tam otomasyon ve ileri teknoloji makinelerle donatarak, bölge ve ülke ekonomisine katkılarını sürdüren ULUIŞIK Plastik, ürün çeşitliliğini ve üretim kapasitesini artırarak, işletme Genel Müdürü Vedat Uluışık yönetiminde, bünyesinde kurduğu dış ticaret birimiyle birlikte üretiminin yüzde 30’unu ihraç etmeyi amaçlıyor.

“SEKTÖRDE YÜZDE 30 DARALMA OLDU”

IMG_9472

Ücretli poşet uygulamasıyla, sektörde ciddi bir daralma söz konusu olduğunu özellikle vurgulayan ULUIŞIK Plastik LTD. Genel Müdürü Vedat Uluışık, KOBİGÜNDEM Dergisi’ne değerlendirmelerde bulundu. Vedat Uluışık, “Ücretli poşet uygulaması, sektörümüzde ciddi bir daralmayı da beraberinde getirdi. Bu doğrultuda sektörümüzde yüzde 30 gibi bir daralmanın söz konusu olduğu çeşitli kurumlar tarafından yapılan tespitler doğrultusunda da ifade edilmektedir. Dolayısıyla son dönemlerde sektördeki istihdam oranlarının düşüşü de bunu doğrular nitelikte. Bu gözlemlerimizle işletmemizde yeniden bir yapılanma içerisine girerek mevcut durumumuzu koruyarak çalışmalarımızı sürdürmeye gayret gösteriyoruz. Tüm birimlerimizi ve üretim hatlarımızın tamamını yeniden planlayarak bölge ve ülke ekonomimize olan katkılarımızı sürdürmeyi amaçlıyoruz. En büyük arzumuz, ücretli poşet uygulamasında Avrupa Birliği’yle aynı düzenlemelerin yapılması” dedi.

İHRACATA ODAKLANACAK

Sektördeki daralmayı ihracatla aşmayı planladıklarını belirten Vedat Uluışık, açıklamalarına şöyle devam etti: “Ücretli poşet uygulamasıyla karşımıza çıkan sektördeki bu daralmayı ihracatla kapatmayı öngörüyoruz. Bu doğrultuda işletmemizde yeniden bir yapılanmaya giderek ihracat alt yapımızı oluşturduk. Bünyemizde kurmuş olduğumuz dış ticaret birimimizle üretimimizin yüzde 30’unu yurt dışına göndermeyi hedefliyoruz. Kurumsal alt yapı oluşturma aşamalarımız devam ediyor. Web sitemiz başta olmak üzere, başlattığımız çalışmalarımızı koordineli bir şekilde devam ettiriyoruz. Yeni pazar araştırmalarımızı dış ticaret ve KOBİ uzmanlarımızla birlikte sürdürüyoruz. Ortadoğu ülkeleri başta olmak üzere, Balkan ülkeleri ve Avrupa ülkelerine ihracat yapmayı hedefliyoruz.”

IMG_9487

ÇÖP POŞETİ ÜRETİMİ

AĞIRLIKTA OLACAK

Sektörlerindeki yeni uygulamayla birlikte çöp poşeti üretiminin ağırlıkta olacağını ifade eden Vedat Uluışık, tesis olarak son yıllarda yaptıkları yatırımlarla birlikte üretim kapasitesini 160 tona çıkardıklarını belirtti. Uluışık, “Söz konusu olan daralma, ürün çeşitlerimizi ve üretim hatlarımızı yeniden planlamamızı gerektirdi. Bu durumda, önümüzdeki süreçte üretim hatlarımızın büyük bir bölümünü çöp poşeti üretimine yönlendirerek çöp poşeti üretimine ağırlık vermeyi planlıyoruz” dedi.

ÜRÜN ÇEŞİDİNİ DE ARTIRDI

IMG_9493

Pek çok alanda kullanılan poşet üretimiyle Türkiye geneli geniş bir yelpazeye hitap ettiklerinin bilgisini veren Vedat Uluışık, açıklamalarını şu şekilde tamamladı: “Ürün gruplarımız ana hatlarıyla dökme poşet, adetli poşet, hışır poşet, çöp poşeti ve F2 naylon torbası üretimlerinden oluşuyor. Bu alanda ürün çeşitlerimizi artırmış bulunuyoruz. İç piyasada bünyemizde oluşturduğumuz satış noktalarımızla ürünlerimizi müşterilerimize ulaştırıyoruz. Bu doğrultuda yürüttüğümüz çalışmalarımızla müşteri memnuniyetini hep öncelikli tutmaya çalıştık. Kalitemizden ödün vermeden üretimimizi sürdürüyoruz. Sektörümüzle alakalı yenilikleri ve teknolojiyi yakından takip ediyoruz. Yine sektörümüzle alakalı çeşitli toplantılara katılımlarımızı sürdürerek AR-GE’ye önem veren bir sanayi işletmesi olarak daha çok çalışıp bölgemize ve ülkemize olan ekonomik katkılarımıza devam edeceğiz.”