Önder Özkan projeleriyle göz kamaştırıyor…

Onder Ozkan: Runway - MBFWI Spring/Summer 2015

Moda tasarımcısı Önder Özkan, İstanbul/Nişantaşı’ndaki ofisinde tasarım ve hazır giyim ürünleri sektöründe yaptığı projelerle yurt içi ve yurt dışı pazarlarda göz kamaştırıyor.

Moda ve tasarım sektöründe çalışmalarına 2010 yılından itibaren başlayan, Adana doğumlu moda tasarımcısı Önder Özkan; 1999-2003 Beykent Üniversitesi’nde moda ve tekstil tasarımı lisansı, 2004’te Central Saint Martins’te erkek giyimi ve pazarlama eğitimleri ve 2004’te London College Of Fashion’da drapaj kalıp sistemleri eğitimlerini aldıktan sonra, 2014 yılında resmi olarak İstanbul/Nişantaşı’nda kendi işletmesini kurarak faaliyetlerine yoğunlaştı. Özkan, katma değerli tasarım hazır giyim ürünleri ve kişiye özel tasarımlarıyla sektörde projelerini konuşturuyor.

MODADA BÜYÜK TECRÜBE

Faaliyetlerini Önder Özkan markasıyla yürüttüklerini ifade eden modacı Önder Özkan,KOBİGÜNDEM Dergisi’ne yaptığı açıklamada, “2014 yılında İstanbul/Nişantaşı’nda kendi şirketimi kurarak markamı oluşturdum. Moda sektöründe uzun yıllara dayanan tecrübelerimle birlikte projelerimi üretmeye başladım. Yine 2011 yılında Uluslararası Miami Moda Haftası’na davetli tek Türk tasarımcı olarak katıldım. ‘Yılın Gelecek Vaat Eden Moda Tasarımcısı Ödülü’nü aldım. İlk defa koleksiyonlarımı Amerika gibi geniş bir pazarda sunma imkanı buldum. İhracat sektöründe uzun yıllar İngiltere, Danimarka ve İspanya markaları olan Top Shop, River Island, Vero Moda, Jack’n Jones, Zara, Bershka, Pull & Bear gibi hızlı modaya yönelik jean, örme, triko, dokuma gibi kumaşları giysi şeklinde tasarlayarak önemli projelere imza attık” dedi.

DEV MARKALARLA İŞBİRLİĞİ

2

Ayrıca tasarımcı kimliğiyle ihracat yaptığını da söyleyen Önder Özkan, açıklamalarını şu şekilde tamamladı: “Sektörde ihracat yapan ve/veya iç piyasaya uygun hazır giyim ürünlerinin tasarımı, sunumu, markalaşma çalışmaları, moda ve katalog çekimleri, ürün kombinleri alanlarını kapsayan tasarım danışmanlığı gibi hizmetlerimizle pek çok markalarla birlikte çalıştık. Yine proje bazlı olarak 2011 yılında Vakko’ya kendi tasarımlarım olan bir koleksiyon sundum ve imalatını yaptım. Markamı İstanbul Nişantaşı’nda konumlandırarak, tasarım stüdyosu, danışmanlık ve kişiye özel dikim servisleri başlığı altında sürdürüyorum. Mercedes Benz İstanbul Moda Haftası’na iki kez katılarak yerel ve yabancı satın almacı büyük mağaza zincirleriyle bir araya geldim. Moda Haftası’nda sunum yaparak global alana doğru yönelmeye karar verdim. Ayrıca ek olarak üniversitelerin ve meslek yüksek okullarının moda ve tasarım bölümlerinde trend analizi, ticari marka ve firmalara yönelik koleksiyon tasarımı, kişiye özel dikim, kalıp, ve hazır giyim satış ve pazarlama konularında zaman zaman dersler vermekteyim.”

ÖDÜLLER VE SUNUM PROJELERİ

MBFWISTANBUL 207/18 Sonbahar Kış Koleksiyon Sunumu (The Core Katılım)

Endonezya Moda Festivali 2017/18 Sonbahar Kış Koleksiyon Sunumu (Defile)

MBFWISTANBUL 2015/16 Sonbahar/Kış Koleksiyon Sunumu (Defile)

MBFWISTANBUL 2015 İlkbahar/Yaz Koleksiyon Sunumu (Defile)

Belarus Moda Haftası 2013 İlkbahar/Yaz Koleksiyon Sunumu (Defile)

5

2011 Collection Premiere Duesseldorf, 2012 İlkbahar/Yaz (Fuar Katılımı)

2011’de Miami Uluslararası Moda Haftası’nda sergilediği 2011/12 Sonbahar Kış kadın koleksiyonuyla “Yılın Gelecek Vaat Eden Moda Tasarımcısı” unvanını aldı.

2003’te katıldığı 5’inci DERİ’SIGNER Genç Deri Tasarımcıları yarışmasında sunduğu karma erkek ve kadın deri koleksiyonuyla 3.lük ödülüne layık görüldü.

2003’te İTKİB’in düzenlediği Genç Moda Tasarımcıları yarışmasında “Katla ve Uçur” konseptiyle ilk 30’a girdi.

2002’de İzmir Gelin ve Damat Fuarı’nda sergilediği ipek damatlık koleksiyonuyla geleneksel tasarımın ustası Zuhal Yorgancıoğlu’ndan Onur Ödülü aldı.