GÜNEŞER BAKERY, organik tahıl ekmek çeşitleriyle sektörde büyüme büyüme gösteriyor…

Ekşi mayalı tam buğday ekmek çeşitleri, karabuğday ekmek çeşitleri, pizza ve organik serpme kahvaltı çeşitleriyle göz kamaştıran GÜNEŞER BAKERY, Türkiye geneli siparişler alıyor.

Adana Güzelyalı Mahallesi, Çukurova Bölgesi’nde 2018 yılından bu yana Nebahat Güneşer yönetiminde faaliyet gösteren GÜNEŞER BAKERY, Adana’da bir ilki gerçekleştirerek müşterilerini tam organik ekmek çeşitleriyle buluşturmanın yanı sıra Türkiye geneli siparişler de alma başarısını yakalıyor. Yurtiçi Kargo ile anlaşma yapan GÜNEŞER BAKERY, Türkiye’nin pek çok ilindeki müşterilerini Nebahat’in ekmekleriyle buluşturuyor. Organik tahıl ekmek çeşitleri sektöründe Türkiye geneli bir marka haline dönüşen GÜNEŞER BAKERY, organik tahıl ekmekleri, pizza ve kahvaltı çeşitleriyle müşterilerine sıcak bir ortamda damak tadı keyfi yaşatıyor. Organik tahıl ekmekleri alanında kendi tescilli markasını oluşturan işletme, gelinen aşamada başarılı bir grafik ortaya koyuyor.

KENDİ TESCİLLİ MARKASINI OLUŞTURDU

2018 yılından bu yana organik tahıl ekmek çeşitleriyle GÜNEŞER BAKERY olarak tescilli markasını oluşturduklarını ifade eden GÜNEŞER BAKERY İşletme Sahibi Nebahat Güneşer, KOBİGÜNDEM Dergisi’ne yaptığı açıklamada, “İşletmemizi 2018’de kurduk. Organik tahıl ekmekleri çeşitlerinin tamamını tescilli markamız olan GÜNEŞER BAKERY olarak üretiyoruz. Tamamen doğal ve organik olan tahıllarımızı yine kendi ata tohumumuz olan tahıl üretimlerimizden elde ediyoruz. Tüm mamullerimizi kendi üretimlerimiz olan buğday, karabuğday, çavdar ve siyez unundan yaparak müşterilerimize sunuyoruz” dedi.

İŞİNİ SEVEREK YAPMANIN BAŞARISINI YAŞIYOR

Uzun yıllardan bu yana doğal ekmekler sektöründeki iş tecrübesini, kendi kurduğu işletmesiyle devam ettirdiğini de söyleyen Nebahat Güneşer, açıklamalarına şu şekilde devam etti: “Uzun yıllar doğal ekmekler konusunda birtakım çalışmalar yaptım. Bu birikim ile kendi işletmemi kurma fikrim oluştu. Bu fikrimi gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyorum. Kendi işimin patronu oldum. Bu da yaptığım işi daha çok benimseyip ve sevmenin başarısını oluşturdu. Sektörde önemli bir marka yaratmanın olumlu yansımalarıyla birlikte, bu başarı, işletmemizde birtakım yenilikler yapmamıza da vesile oldu. Bu yeniklerle işletmemizin tamamını kendi fikirlerim ve iç mimari desteklerle birlikte geliştirerek müşterilerimize en kaliteli hizmeti vermeye çalışıyoruz. GÜNEŞER BAKREY ve Nebahat Abla’nın Doğal Ekmek Çeşitleri olarak önemli bir aşama kaydettiğimizi düşünüyorum.”

TÜRKİYE GENELİ SİPARİŞLER ALIYOR

Üretimini yapmış oldukları organik tahıl ekmekleri çeşitleriyle Türkiye geneli önemli bir hasta grubu müşterilerine de sahip olduklarını belirten Nebahat Güneşer, açıklamalarının devamında, “Özellikle Türkiye geneli kargo ile göndermiş olduğumuz müşteri gruplarımız içerisinde önemli bir hasta grubu müşterilerimiz bulunuyor. Şeker, sindirim sistemi hastalıkları ve benzeri rahatsızlıklar yaşayanların rahatlıkla tüketebileceği organik ekmek çeşitlerimizle de bu müşterilerimize hizmet veriyoruz. Tam buğday, karabuğday ve siyez unu ile üretimini yapmış olduğumuz ekmek çeşitlerimize yoğun bir ilgi ve talep mevcut. Yine kendi adımı verdiğim ‘Nebahat’in ekmeği’ olarak tüm vitaminleri içerisinde barındıran yeni ekmeğimizi de müşterilerimize sunmaya başladık. Ekmek çeşitlerimizin yanı sıra; tüm kurabiye çeşitleri, çörek çeşitleri, börek çeşitleri, pita ve burma tatlısı olarak da müşterilerimizin damak zevkine hitap ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

DOĞAL KAHVALTI ÇEŞİTLERİYLE GÖZ KAMAŞTIRIYOR

Doğal ve organik kahvaltı çeşitleriyle müşterilerini işletmelerinde ağırladıklarını, sıcak ve nezih bir ortamda deneyimli ekibi ile sunum yaparak, damak tadı keyfini yaşattıklarını dile getiren Nebahat Güneşer, “İşletmemizde ekşi mayalı tam buğday ekmek çeşitleri, simit, pizza ve serpme kahvaltı çeşitlerimizle de müşterilerimize hizmet vermekteyiz. Ayrıca kahvaltı çeşitlerimizde aile işletmemiz olan GÜNEŞER ET, sucuk ve kavurma ürünlerini kullanmaktayız. Yine kendi bünyemizde özel tasarlayıp ve üretimini yapmaya hazırlandığımız seramik tabaklarda servislerimizi yapmayı amaçlıyoruz. Özellikle hafta sonları toplu gelen müşterilerimiz bulunuyor. Bunların haricinde organik ekmek çeşitlerimizle perakende satışımızın yanı sıra, restoranlar ve çeşitli kurumlardan toplu gelen talepleri de rahatlıkla karşılayabiliyoruz. Bu faaliyetlerimizle kendi markamız olan GÜNEŞER BAKERY ve Nebahat’in ekmeği olarak alanımızda hep başarılı olmayı hedefliyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.