BNS Kalıp LTD, yeni yatırımlarıyla üretim kapasitesini üç katına çıkardı…

Pet şişe, polietilen kalıpları ve şişirme makineleri yedek parçaları imalatıyla sektörde dikkat çeken BNS Kalıp, son dönemlerde yaptığı yeni yatırımlarıyla üretim kapasitesini üç katına çıkardı.

2001 yılından bu yana sektörde faaliyet gösteren işletme, yıllar içerisinde yaptığı ilave yatırımlarla üretim kapasitesini artırmanın yanı sıra, dünyanın beş kıtasına ihracat yaparak sektördeki başarısını sürdürüyor. Adana Orta Ölçekli Sanayi Sitesi’nde faaliyet gösteren BNS Kalıp, üretim altyapısına yaptığı yaklaşık 1 milyon 500 bin dolarlık son teknolojik makine yatırımlarıyla birlikte üretim kapasitesini üç katına çıkardı. Mevcut üretim alanını da 2500 metrekareye çıkaran işletme, ayrıca yeni tesisi yatırımıyla da büyümesini sürdürüyor. İlerleyen süreçte yeni fabrika tesisini de aktif hale getirmeyi planlayan BNS Kalıp, ulusal ve uluslararası pazarlarda sektöründe gösterdiği başarı grafiğini yükseltmeye devam ediyor.

1.5 MİLYON DOLARLIK MAKİNA YATIRIMI YAPTI

Son dönemlerde üretim altyapısına önemli oranda yeni yatırımlar yaptıklarını ve sektörde önemli bir ivme kazandıkları bilgisini KOBİGÜNDEM Dergisi ile paylaşan BNS Kalıp LTD. Yönetim Kurulu Başkanı Bünyamin Kara, “Sektörde uzun yıllara dayanan tecrübelerimizi 2001 yılından bu yana kendi işletmemiz olan BNS Kalıp ile devam ettiriyoruz. Geldiğimiz süreçte yıllar içerisinde önemli yatırımlar yaptık. Yine son dönemde 1.5 milyon dolar maliyetli yeni makine yatırımlarımızla üretim altyapımızı güçlü bir konuma ulaştırdık. Son sistem ve teknolojik tüm donanımlara sahip olan üretim altyapımıza DMU 70 beş eksen dik işleme, AVEREX HS 540 yatay işleme merkezi, AKİRA HRT 250 yatay beş eksen Siemens kontrol, AKİRA HRT 250 yatay beş eksen Fanuc kontrol, AKİRA V5.5XP dik işleme, HYUNDAI 10, TORNA ve CORD 3 CMM olmak üzere yeni ilave makine yatırımlarımızı gerçekleştirdik” dedi.

SEKTÖRDE 21 YILI GERİDE BIRAKTI

BNS Kalıp olarak sektörde 21 yılı geride bıraktıklarını ifade eden Bünyamin Kara, “Sektördeki bu tecrübe ve birikimlerimle 2001 yılında kendi işletmemi kurarak sektördeki çalışmalarımı sürdürüyorum. BNS Kalıp olarak da 21 yılı geride bırakmanın başarısını yaşıyoruz. Geldiğimiz aşamada teknolojiyi yakından takip ederek sürekli yatırımı esas aldık. Bu açıdan üretim altyapımızı teknolojik olarak en üst aşmaya çıkardık. İşletmemizde tasarım, ölçülendirme, üretimin tüm aşamalarını ve kalite kontrolünü kendi bünyemizde kurmuş olduğumuz AR-GE birimimizle gerçekleştiriyoruz. Yine Selim Kara oğlumuz gerekli eğitimlerini tamamlayarak ikinci kuşak olarak şirketimizde görev alıyor. Bu vesileyle şirketimizin nesiller boyu devam etmesi ve kurumsallığını sürdürmesi amaçlanmıştır. BNS Kalıp olarak, dünya geneli kozmetik, su ve yağ sektörlerine hitap ederek sektördeki faaliyetlerini özenle sürdürmeye gayret edecektir” ifadelerini kullandı.

DÜNYANIN BEŞ KITASINA İHRACAT GERÇEKLEŞTİRİYOR

Avrupa ülkeleri başta olmak üzere, Asya ülkeleri, Afrika ve dünyanın beş kıtasına ihracat yaptıklarını vurgulayan Bünyamin Kara, açıklamalarını şu şekilde tamamladı: “Sektörde Türkiye pazarının büyük bir bölümüne hitap etmekteyiz. Ayrıca alanında dünyaca isim yapmış pek çok kurumsal işletmelere hizmet veriyoruz. Yurt dışı pazarlarda ise dünyanın beş kıtasına ihracat gerçekleştirerek ülkemize ekonomik katma değerler yaratmaya devam ediyoruz. Bu çerçevede teknik tüm donanımlara sahip ve alanında başarılı bir kadroyla faaliyet gösteriyoruz. Hali hazırda işletmemizde 50 kişilik bir istihdam sağlamaktayız. İlerleyen dönemde yeni tesisimizle birlikte istihdam sayımızı artırmayı planlıyoruz. Bu çerçevede yapacağımız yeni yatırımlarımızla bölge ve ülke ekonomisine katkılar sunmaya gayret göstererek çalışmalarımızı devam ettireceğiz.”