Apaydın Rezistans’tan yarım asırlık tecrübe…

IMG_8423

Adana’da 50 yıl önce Cabbar Apaydın tarafından kurulan Apaydın Rezistans, yarım asırlık tecrübesiyle sektörde büyüme gösteriyor.

Babadan çocuklarına geçen bir süreçten gelen firma 50 yıl önce Adana’da Cabbar Apaydın tarafından kurulmuş ve ilk etapta elektrik sektöründe faaliyete başlamıştır. Yıllar içerisinde yaptığı yatırımlarla her model ve ebatta rezistans üretimine başlayan işletme, 2002 yılında kurumsallaşma sürecinin ilk startını vermiştir. 2002 yılında şirketleşen firma, bünyesinde kendi markası olan Apaydın Rezistans ve ARS Heating markalarıyla hizmet veriyor.

50 YILLIK TECRÜBE

IMG_8491

Apaydın Rezistans markasıyla sektörde başarılı projelere imzasını atan firma, rezistans üretimiyle başta plastik sektörü olmak üzere gıda, kimya, tekstil, çelik-alüminyum, kalıp gibi pek çok sektöre hitap etme konumuna ulaşmış durumda. Adana Yeni Metal Sanayi Sitesi’ndeki yeni tesisinde üretim yapan firma, sektördeki yarım asırlık tecrübesini ikinci kuşak yöneticileri olan İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Fethi Apaydın ve Yönetim Kurulu Üyesi Eylem Apaydın yönetiminde devam ettiriyor.

SEKTÖRÜNDE BÖLGEDE İLK

IMG_8467

Rezistans üretiminde bölgede ilk firma olduklarını vurgulayan Apaydın Rezistans Isı Elektrik San. Tic. Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı Ali Fethi Apaydın, KOBİGÜNDEM Dergisi’ne açıklamalarda bulundu. Apaydın yaptığı açıklamada, “Yarım asır önce, babamız tarafından Apaydın Elektrik olarak ilk ticari faaliyetlerimize başlayıp yıllar içerisinde dönemin ihtiyaçları doğrultusunda şartların imkan verdiği ölçülerde rezistans üretimine başlanmıştır. Biz Apaydın Rezistans ailesi olarak bölgesinde rezistans üretimi yapan ilk firma olmanın vermiş olduğu sorumluluk ve bilinçle kaliteyi misyon edinerek yola çıkmış bir firmayız. Şirket politikamızı 3 temel kurala oturtuyoruz. Birincisi her zaman yüksek kalitede ürün, ikincisi sorun üreten değil çözüm üreten çözüm ortağı olmak, üçüncüsü satış sonrası sorumluluk bilinci. Bu üç kural birbirine entegre olarak ilerlediği takdirde müşteri memnuniyetinin temelini oluşturduğunu düşünüyorum” dedi.

HER MODEL VE EBATLARDA ÜRETİM

IMG-20181004-WA0000

Rezistans üretiminde her model ve ebatlarda çok seçenekli üretim yaptıklarını söyleyen Ali Fethi Apaydın, rezistans üretiminde ürün yelpazesinin çok geniş olmakla beraber çok farklı sektörlere hitap ettiklerini belirtti. “Her model ve ebatta rezistans üretimi yapıyoruz. Üretim programımızda fişek rezistanslar, seramik yalıtımlı kelepçe rezistanslar, mika yalıtımlı kelepçe rezistanslar, mika ve seramik yalıtımlı düz plaka rezistanslar, hava soğutmalı kabinli rezistanslar, sıcak yolluk rezistansları, serpantinli rezistanslar, boru tip rezistanslar, manıfold rezistansları, fanlı tip ısıtıcılar, döküm rezistanslar, vb. birçok rezistans modeli bulunuyor” diyen Apaydın, açıklamalarına şu şekilde devam etti: “Firmalarımıza otomasyon sistemleri üzerine de çözüm ortaklığı sunuyoruz. Her modelde termokupl üretimiyle birlikte ısı kontrol cihazları ve kontrol üniteleri de yapmaktayız. Hava soğutmalı kabinli rezistans üretimimizle plastik enjeksiyon makineleri, geri dönüşüm granül makineleri, kafadan kesme granülatör makineleri ve benzeri makinelerin üzerindeki mil kovanların içerisinden geçen plastik hammaddeleri eritmek için kullanılan rezistans modellerimizle plastik sektörüne de geniş bir kapsamda hizmet vermekteyiz. Ayrıca sektörlerinde dünya markası olan bazı firmaların bayiliklerini de bünyemize kattık. İsviçre markası olan ve dünyanın 130 ülkesine ihracatı olan LEISTER markasının bölge bayiliğini alarak kendi markamıza da güç kattık. Yine seramik rezistans lider üreticisi olan İrlanda markası CERAMICX’in yetkili satıcısı ve ORION markasının hem bölge bayisi hem de yetkili servisiyiz.”

product_g_2_5

YENİ DÖNEMDE İHARCATA AĞIRLIK VERECEK

Ortadoğu ülkeleri başta olmak üzere bazı Avrupa ülkelerine kısmen ihracat yaptıklarını ifade eden Ali Fethi Apaydın, açıklamalarını “Yeni dönemde yapacağımız AR-GE çalışmalarımızla birlikte ihracata ağırlık vereceğiz. Yapacağımız çalışmalarla mevcut ihracatımızı artırmayı hedefliyoruz. Yine Türkiye geneli pazar payımızı artırmaya yönelik mevcut satış noktalarımızı artırarak Türkiye’nin her noktasına ulaşmayı amaçlıyoruz. Bu çerçevede yapacağımız AR-GE çalışmalarımızla hızla gelişen teknolojiyi yakından takip etmenin yanı sıra dönemsel yatırımlarımızı da sürdürmeyi planlıyoruz. Ülkemizin son dönemde içerisinde bulunduğu ekonomik sıkıntılardan yine ülkemizin kendi dinamikleriyle çıkabileceğini düşünüyorum. Bunun için de ilgili kurumların sanayimizi ve sanayicilerimizi bürokrasiye takılmadan, belgelere boğmadan somut ve ihtiyaç belirlemesi yaparak hak eden firmalara destek verilmesi şartıyla desteklemesi gerektiği kanaatindeyim. Verilen desteklerin takibini denetçilerle kontrol ederek gerçekten aldığı desteği ekonomiye kazandırıyor mu diye incelendiği takdirde, bu desteklerin ülkemize çok verimli yatırımlar olarak döneceğine eminim” diyerek tamamladı.