Anadolu bal,rotayı dışarı çevirdi…

Adana’da Sanpey Gıda bünyesindeki Anadolu Arı Çiftliği, yükselen marka değeriyle şimdi de yurtdışı pazarlarında yer almaya hazırlanıyor

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet yürüten Sanpey Gıda Maddeleri LTD’nin yarattığı Anadolu Arı Çiftliği, markasıyla bal sektöründe önemli bir mesafe alarak yurtiçi pazarda yakalamış olduğu ivmeyi yurtdışı pazarda da güçlü bir konuma getirmeyi amaçlıyor. Arıların gerçekleştirdiği mucizeye el değmeden tüketiciye sunmanın gururunu yaşıyan firma Azerbeycan, Rusya, İtalya ve ABD ülkelerinin yanı sıra Kuzey Irak’ta da yoğunlaşmaya başladı.

POTANSİYELİ GÖZLEMLEDİK

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Adana Şubesi’nin Kuzey Irak’a düzenlemiş olduğu iş gezisine katıldığını belirten Sanpey Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Özkan, “Yaklaşık 70 işadamı ile Kuzey Irak iş gezisine katıldık. ASKON’un  organize etiği çıkarmada Erbil, Süleymaniye ve Kerkük bölgelerindeki ticaret ve sanayi odaları bünyesinde bir araya gelme şansını elde ettik. Toplantılar sonrası ikili görüşmelerle bağlantılarımızı gerçekleştirmiş olduk. Ürünlerimizi ve markamızı tanıtmış olduk. Bölgenin umduğumuzdan çok daha iyi konumda olduğu ve beklentilerimizin çok çok üstünde faydalı bir görüşme olduğuna tanıklık etik. Bölgede her alanda ciddi bir potansiyelin olduğunu gözlemlemiş olduk. Aslında gecikilmiş bir iş organizasyonu olduğunu fark ettik” dedi.

FARKLI AMBALAJLARDA SATIŞ

AOSB’deki modern tesisinde üretimini sürdüren Anadolu Arı Çiftliği, sürekli yatırım ile geleceğin temellerini sağlam oluşturarak, yurtiçi ve yurtdışı pazarda aranan bir marka halini aldı. “Türkiye ve dünya için üretiyoruz” diyen Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Özkan, “Anadolu Arı Çiftliği, marketlerde aranan bir marka oldu. Yurtiçi ve yurtdışı pazarda önemli bir yol aldığımızı düşünüyoruz. Tanıtıma ağırlık vererek markamızı daha da güçlendireceğiz. Geniş bir ürün yelpazesiyle tüketiciye, 15gramdan 20 grama kadar piknik bal gurubundan başlayarak, 225, 450, 850, 1000, 2000 grama kadar ambalajlarda üretim yaparak tüketiciye sunuyoruz. Petekli bal olarak 400,700 gram ambalajlarda ve yine çıtalı bal olarak da satış yapmaktayız” dedi. Arı ürünleri üretim, paketleme, satış ve pazarlamasıyla sektörde öncülüğe emin adımlarla ilerlediklerini söyleyen Kadir Özkan, “günümüz koşullarına uygun yepyeni yaklaşımlarla özel ürün ambalajı tasarımlarıyla, en doğal tatları Anadolu mucizesiyle bütünleştirmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

BALKAPANI DA GÜÇLENECEK

1980 yılında sektöre giriş yaparak AOSB’de 7 bin metrekarelik bir alan üzerine 2 bin metrekarelik kapalı, son teknoloji makinelerle donatılmış entegre bir tesis de üretim yaptıklarını söyleyen Kadir Özkan, “Yatırımlarımıza ara vermeden devam edeceğiz. Bununla birlikte yine bünyemize yeni katmış olduğumuz Balkapanı markamızla sektörde daha güçlü bir konuma ulaşacağız” dedi. Balkapanı markalarının tarihçesine de değinen Özkan, KOBİGÜNDEM Dergisi’ne şu açıklamalarda bulundu: “Balkapanı markasını yeni bünyemize katmış olduk. 18’inci yüz yılın sonlarında bal, İstanbul’da bir hal vazifesi gören Balkapanı denen yerde depolanır ve satışa sunulurmuş. Mısır çarşısı ve Tahtakale arasındaki alana balkapanı adı denir. Bu kadar anlamı önemi olan yerin markasını almış olduk. Balkapanı markamızı da tüm dünya ya duyuracağız.”

YAŞAMSAL MADDELER VAR

Profesyonel ve alanında uzman bir kadroyla hizmet sundukları bilgisini veren  Özkan, “Kurumsallaşmada kaliteyi ön planda tutarak markamızı güçlendirmeyi,sektörel girişimlerimiz ile en üst düzeye çıkardık.Geniş dağıtım ve modern hizmet anlayışımızla bal merkezinin oluşumuna katkı sağlayacağız.Çeyrek asrı aşan serüvenimizle bölgemizin istihdam yüküne de katkı sağlıyoruz” diye konuştu. TS EN ISO 9001:2000 Kalite Yönetim sistemi ve BS EN ISO 22000:2005 Gıda Güvenliği Yönetim sistemi belgeleriyle üretim yapan Anadolu Arı Çiftliği’nde kaliteyi yakaladıklarının bilgisini veren Özkan, balın insan yaşamındaki önemine de değinerek şöyle devam etti: “Bal vitamin, mineral, aminoasit ve enzimler gibi pek çok yaşamsal madde içermektedir. Bir yemek kaşığı bal, 64 cal enerji sağlayarak kaslar için yakıt görevini yapmaktadır. Yine yapılan araştırmalarda balın, mide ve bağırsak sistemleri üzerinde düzenleyici etkisi belirtilmiştir. Bizler de Anadolu Arı Çiftliği güvencesinde tüketiciye kaliteli sağlıklı en doğal tatları sunmanın keyfini yaşıyoruz” dedi .