RSSVehbi Necip Savaşan İlkokulu, Down sendromulu insanlar gününü kutladı

Cum, Mar 21, 2014

Genel

Adana -Yüreğir ilçesi Vehbi Necip Savaşan İlkokulu, 4 G sınıfı öğrencileri ve öğretmenleri Nilsun Özbilen, eşliğinde  farklı renklerde çoraplarını giyerek, hazırladıkları pankartlarla birlikte büyük bir coşkuyla dünya down sendromu gününü kutladılar.

Nilsun Özbilen,21 mart dünya down sendromu günü, Birleşmiş Milletler tarafından dokuz yıl önce tanınmış bir hak olduğunu ifade ederek, her yıl 21 Mart tarihinde down sendromulu bireylerin, yaşamın her alanında eşit haklara sahip olabilmesi, aileler ve toplumun bilinçlendirilmesi, toplumun engellilik algısının değiştirile bilmesi amacıyla 9.kez kutlanmakta olduğunu vurgulayarak şu şeklide açıklamalarda bulundu: “21/3 tarihi down sendromlu insanlarda ki 21 kromozomun 3 adet olmasını simgelemektedir. O nedenle her yıl 21 Mart günü dünya çapında down sendromlu insanlar günü kutlanarak gerekli destekler verilemektedir. Bizde bu anlamda Vehbi Necip Savaşan İlkokulu, olarak üzerimize düşen görevimizi ve toplumsal duyarlılığımızı ortaya koymaya çalıştık.”dedi.

ÖNEMLİ MESAJLAR VERDİLER

Down sendromu nedir? Down sendromlu bireyler haytalarında ve toplumda ne gibi önemli sorunları yaşadıkları, bunların çözüm süreciyle ilgili kendilerine düşen görevlerle alakalı öğrencilerine bir çok açıklamalarda bulunan Nilsun Özbilen,öğrencileriyle birlikte hazırladığı etkinlikle topluma önemli mesajlar verdi.Down sendromlu çocuklarla adeta bir  sevgi gününe dönüştürdükleri etkinlikte,en göze batan giydikleri renkli ve değişik çoraplarla ilgi çekmeye çalışmalarıydı.Son olarak hazırladıkları pankartlarla birlikte, Vehbi Necip Savaşan İlkokulu Öğrencileri, down sendromlu çocuklar ve okul yönetimi müzik eşliğinde dans ederek,down sendromlu bireylerinde mutlu, bağımsız ve üretken bir şekilde yaşıtlarıyla bütünleşerek toplumda  var olduklarını, coşkulu bir kutlamayla göstermeye çalıştılar.

 

Comments are closed.