RSSAdanalı esnafın sorunu TBMM’de

Sal, Tem 27, 2010

Genel

CHP Adana Milletvekili Hulusi Güvel, KOBİ ile esnaf ve sanatkarın icra takibi nedeniyle büyük sorun yaşadığını kaydetti.

Adanalı esnafın sorunu TBMM’de

KOBİ ve esnaf can çekişiyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Hulusi Güvel, dünyayı etkisi altına alan ancak ülkemizi ‘teğet geçeceği’ savunulan kriz nedeniyle Adanalı Küçük ve Orta Boy İşletmeler (KOBİ) ile esnaf ve sanatkarın büyük sıkıntı yaşadığını kaydetti.

2008-2010 yılları arasında Adana’da birçok esnaf ve sanatkarın kullandığı krediyi zamanında ödeyemediği için borçlarının temerrüde düştüğünü, icra takibine uğradığını vurgulayan Güvel, bu nedenlerle birçok işyerinin kapandığını söyledi.

Adanalı KOBİ, esnaf ve sanatkarın sıkıntılarına çözüm bulunmasını isteyen Güvel, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) konuyla ilgili soru önergesi verdi.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün tarafından sözlü olarak yanıtlanması istemiyle 3 maddelik önerge veren Güvel, Adana’da kayıtlı esnaf sayısı ile icraya uğrayan, işyerini kapatan, kapanan işyerleri nedeniyle işsiz kalan vatandaşların istatistiki verilerinin kamuoyuna açıklanmasını istedi.

CHP Adana Milletvekili Güvel’in yanıt aradığı sorular şöyle:

“2008-2010 yılları arasında Adana ilimizde kullandıkları kredileri zamanında ödeyemediği için borçları temerrüde düşen, icra takibine uğrayan KOBİ ile esnaf ve sanatkâr sayısı kaçtır? Kredi geri dönüş oranı ne kadardır?

– Adana ilimizde KOSGEB Veri Tabanı’na kayıtlı esnaf ve sanatkâr sayısı kaçtır? Bu esnaf ve sanatkârlarımıza 2008-2010 yılları arasında devlet bankaları aracılığıyla ne kadar kredi kullandırılmıştır?

– Adana ilimizde 2008-2010 yılları arasında kaç işyeri kapanmıştır? Kapanan işyerlerinde çalışan kaç kişi işsiz kalmıştır?”

Comments are closed.