RSSBÜROSAN güçlendikçe hedefleride büyüyor…

Sal, Eki 19, 2010

Genel

Ürünlerinin taklit edilmesi

BÜROSAN’I kızdırmıyor

 

BÜROSAN güçlendikçe

hedefleri de büyüyor

 

TÜRKİYE’nin en büyük büro mobilyası firmalarından BÜROSAN, Adana merkezli bir firma olarak her geçen yıl bir adım daha ileriye giderken, hedeflerini de büyütüyor. Firma sahibi Murat Dilme, taklit edilmelerinin kendilerini kızdırmadığını, “Taklit en büyük iltifattır” mantığıyla baktıklarını söylüyor.

BÜROSAN Adana’nın gurur duyduğu firmalardan biri. Üretimini ve satış ağını sürekli büyüten, gelişmiş bir çok ülkeye ihracat yapan bir kuruluş. Mağazalarına girdiğinizde bir ofisi donatmak için gereken her şeyi en yüksek kalitede bulabilmek mümkün. Zaten bu kadar güçlenmesinin en önemli nedenlerinden biri de bu. BÜROSAN’ı, bu markayı şimdiki gücüne kavuşturan sahibi Murat Dilme’yle konuştuk. Genç yaşta örnek gösterilecek bir başarı elde eden Dilme’nin anlattıklarına bakılırsa BÜROSAN daha da büyüyecek, daha çok ülkeye ulaşacak…

 

1 – Öncelikle biraz kendinizden bahseder misiniz?

Aslen Şanlıurfa doğumluyum. Ama Adana’da büyüdüm. O yüzden kendimi Adanalı gibi hissediyorum. 1992’de bir büro mobilyacısının yanında çırak olarak işe başladım. Yaklaşık, 7 yıl aynı işyerinde çalıştım. Çıraklıktan kalfalığa, kalfalıktan müdürlüğe kadar yükseldim. Bazı nedenlerden dolayı işten ayrılmak zorunda kaldım. 1999 yılında kendi mobilya mağazamı açtım. Yani BÜROSAN hikayesini de böylece başlatmış oldum.

2 – BÜROSAN markası nasıl oluştu?

BÜROSAN isminin mazisi 37 yıl öncesine dayanıyor. 1999 yılında BÜROSAN’I kurduktan sonra Türkiye’deki bütün isim haklarını satın aldık. BÜROSAN ismini marka yapmak için ilk adımı atmış olduk. Markamızı güçlendirmek adına tanıtım ve yatırımlarımıza hiç ara vermeden sürekliliğini sağlamış olduk. Bu arada sadece Türkiye ile sınırlı kalmadık; Avrupa’da ve gelişmiş birçok ülkede de markamızı tescillettik. Yoğun çalışma temposuyla geçen yıllar sonucunda, BÜROSAN’ı iyi noktalara taşıdık. Ama evvela Allah ‘Yürü ya kulum’ diyecek. Ve doğru yerde doğru kararlar alarak bugünlere geldiğimizi düşünüyoruz.

3 –  Hizmet ve müşteri memnuniyeti kavramlarına bakışınız nasıl?

Her şeyden önce müşteri memnuniyeti, bizim için çok önemli ve üzerinde hassasiyetle durduğumuz bir konu.  Müşteri ilişkilerimizin uzun süre iyi gitmesi için ciddi bir çaba içerisindeyiz. Sürekli yenilik yapmak zorundayız. “Yenilikleri yapan biziz, taklit en büyük iltifattır.’’ sözüyle taklit edilmekten hiç bir rahatsızlık duymuyoruz. Zaten BÜROSAN’ın en büyük özelliği bir büroyu, masa takımından aksesuarına kadar baştan aşağı donatabilecek geniş ürün yelpazesine sahip olmasıdır. Bu noktaya ulaşmak için siz de takdir edersiniz ki büyük bir imalat ağınızın olması, organize bir sevkiyat ekibinizin olması ve montaj elemanlarınız kalifiyeli olması önemli ve olması gerekmektedir. Yılların vermiş olduğu bilgi, birikim ve altyapısı ile, biz bunların hepsine sahibiz. Faaliyet alanları arasında büro mobilyası imalatı, ihracatı, ithalatı, taahhüt ve projeli işler olarak sektörde lider bir kuruluş olarak yer almaktayız.

4 – BÜROSAN Türkiye ve Avrupa’ da kendini kanıtlamış bir marka. Bu çizgiyi korumak için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

ISO 9001 ve T.S.E belgeleriyle ihracatta belli bir pazar payımız var. Ayrıca yurtiçi belgelerinin birçoğuna da sahibiz. Yerli Malı Belgesi, Garanti Belgesi, ISO 14001, ISO 18001 Belgesi, Hizmet Sonrası Yeterlilik Belgesi, Çevre Yönetim Sistemleri Belgesi ve İş Sağlığı İş Güvenliği Sistemleri Belgesi. Birçok firmaların

AR-GE çalışmalarına ciddi destek oluyoruz. Gerek imalat konusunda gerek tasarım konusunda verdiğimiz bu destek bizi hep bir adım daha ileri götürüyor.

5 –  Hangi ülkeler ve şehirlere ulaşıyorsunuz?

Adana ve Ankara’da Genel Müdürlüklerimiz var. İstanbul, İzmir, Bodrum, Mersin, İskenderun, Van ve Irak Erbil’de ana bayiliklerimiz bulunmaktadır. Genel Müdürlükler ve ana bayiler olmak üzere, iç piyasada yurt geneli her noktaya satışlarımız var. Aslında BÜROSAN markasını dünyanın her yerine ulaştırıyoruz. Kısacası sektörde lider olmanın bilinci ile hareket ediyoruz, biz artık her yerdeyiz.

6 – Türkiye ve Avrupa’daki piyasa koşullarını hem firmanız hem de içinde bulunduğunuz sektör açısından nasıl değerlendiriyorsunuz?

Mobilya sektörü 2009 yılında üretim, ihracat ve pazar büyüklüğü bakımından olumlu tablo ortaya koyarak, ekonominin lokomotif sektörlerinden biri olmaya devam etti. Küresel ekonomide dalgalanmalar tüm sektörler gibi mobilya sektörünü de etkilemiş olsa da, KDV indirimi sayesinde olumlu gelişmeler yaşandı. İstihdam dostu bir sektörüz. Mobilya firmaları yeniden işe alımlara başlarken, üretim, satış ve kapasite kullanım oranları da yükselişe geçmeye başladı. 2010 yılında ihracat hedefini de artıran sektör yüzünü Afrika, Libya, Suriye, İran ve Irak’a dönecektir. BÜROSAN A.Ş. olarak bizde bu gelişmeleri yakından takip etmekteyiz. Düşük dövizden dolayı ihracatta istediğimiz hedeflere ulaşmakta zorlanıyoruz. Ayrıca kalifiye elaman bulmakta sıkıntılar yaşıyoruz.

7 – BÜROSAN’ın hedefleri neler?

Hedeflerimiz her geçen yıl daha da büyüyor. Çünkü geçen yıl düşünemediğimizi bu yıl daha ayrıntılı olarak ele alıyoruz. Dolayısıyla siz büyüdükçe hedeflerinizde büyüyor. Ama hedeflerimiz arasında en belirgin olanı; Türkiye’ de yaygınlaşmak ve gelişmiş olan ülkelerin başkentlerinde BÜROSAN mağazalarını açmak.

444 55 88 ­| www.burosan.com

Comments are closed.