RSSZahir Makina LTD,Plastik geri dönüşümünde tecrübesini konuşturuyor…

Pts, Haz 23, 2014

Genel

1980 Yılından bu yana plastik geri dönüşüm sektöründe, uzun yılların tecrübesiyle geliştirdiği son teknoloji 3’ü bir arada plastik geri dönüşüm makinesi imalatıyla sektörde tecrübesini konuşturuyor.

Adana Metal Sanayi Sitesinde ESEM Makine olarak uzun yıllardan bu yana plastik geri dönüşüm makineleri imalatı yapan firma,2007 yılında yeniden yapılanmaya giderek, Yüksek Makine Mühendisi Osman Ülüglü, yönetiminde Zahir Makina Metal San. Tic. Ltd. Şti. olarak, faaliyetlerini sürdürüyor. Süreç içerisinde yatırım yapmaya yönelen firma, AR-GE çalışmalarını da aynı doğrultuda yürütüyor. Üretim programını yeniden yapılandırarak, plastik geri dönüşüm makineleri imalatında yenilikler yaratarak, son teknoloji üçü bir arada geri dönüşüm makine üretimiyle sektörde tecrübesini kanıtlıyor.  Adana Orta Ölçekli Sanayi Sitesindeki bin 600 metrekare kapalı alandan oluşan yeni tesisinde plastik geri dönüşümünde kullanılan Kırma makinesi, Sıkma makinesi, Agromel makinesi, Yıkama havuzu, Exruder(granül)makinesi,Granül kesme makineleri ve Taşıma helezonları imalatının yanı sıra,imalatını gerçekleştirdiği üçü bir arada yeni makinesiyle de geri dönüşüm sektöründe önemli avantajlar sağlıyor.

GERİ DÖNÜŞÜMÜNDE ÜÇÜ BİR ARADA

Plastik geri dönüşüm sektöründe üçü bir arada olan makine imalatıyla, plastik geri dönüşüm sektöründe bir çığır açtıklarını vurgulayan Osman Ülüglü, yeni imalatını gerçekleştirdikleri üçü bir arada makineyle ilgili şu şekilde açıklamalarda bulundu: “Patenti firmamıza ait olan üçü bir arada son teknoloji makine üretimimizle sektörde adeta devrim niteliğinde bir yenilik gerçekleştirdik. Plastik geri dönüşüm hattının günümüz makine parkuruna baktığımızda sırasıyla şu şekildedir:Hurda önce  kırma makinesine girer, oradan yıkama havuzuna girer, yıkanır sonra sıkma makinesinde susuzlandırılan mamul, agromel makinesine girerek homojenleştirilir.En son aşama olan exruder makinesine girerek granül halini alır.Yani birden çok makineden,birkaç aşamadan  geçen bu işlemi,üretimini yapmış olduğumuz üçü bir arada geri dönüşüm makinesiyle tek noktadan çözmüş oluyoruz.Patenti firmamıza ait olan,üçü bir arada geri dönüşüm makinesiyle,malzemeyi sıkma yoluyla susuzlandırırak kurutur ve ısıtıcılar sayesinde homojenlendirilerek granül haline dönüştürür.Bu sistem en başta maliyet unsurunu maksimum seviyeye indirdiği gibi,daha seri ve sorunsuz bir üretim imkanıda sunmuş oluyor.Ayrıca pek çok avantajlar sağladığı gibi,personel ve enerji maliyetlerini de  önemli ölçüde düşürmüş oluyor”.

YENİ ÜRÜNLE İHRACAT PAYINI ARTIARCAK

CE Belgesi, ISO 9001.TSE, Garanti belgesi ve Satış sonrası Yeterlilik Belgesi,OHSAS18001 kalite belgeleriyle uluslar arası standartlara uygun bir şekilde üretim yaptıklarını, yurtiçi ve yurtdışı pazarlarda önemli bir müşteri portfeyine sahip olduklarını söyleyen Osman Ülüglü,şöyle devam etti: “Yurt içi pazarda sürekli artan bir müşteri portfeyimiz bulunmaktadır.Üçü bir arada plastik geri dönüşüm makinesiyle ihracat payımızı artırmayı hedefliyoruz.Buna yönelik çalışmalarımız devam ediyor.Yine 3.mayıs 2014 Tarih’inde Türkiye genelinde yüzlerce müşteri portfeyimzi bir araya getirerek,üçü bir arada makinemizle ilgili tanıtıma yönelik, geniş kapsamlı bir sunum gerçekleştirdik.Bu sunumla son derece olumlu tepkiler aldık.Bu çerçevede üçü bir arada geri dönüşüm makinesinin seri üretimine başlamış olduk.Buda yurtiçinde pazar payımızı artıracağı gibi,var olan ihracat payımızı da artıracağını ön görüyoruz.”

MAKİNE PARKURUNU GÜÇLENDİRDİ

Yaklaşık 25 yılık bir deneyimle plastik geri dönüşüm sektöründe makine üretimi yaptıklarını özelikle vurgulayan Zahir Makina Metal Sanayi LTD.,Genel Müdürü Osman Ülüglü,Almanya’da bitirdiği Üniversite sonrası iş hay,atına başlıyor.Almanya’da hidrolik ve makine sektörlerinde çeşitli firmalarda, üretim müdürlüğü ve genel müdür yardımcılığı yaparak iş hayatına başladığını ve 2004 yılından itibaren de Türkiye’de iş hayatını sürdürdüğünü ifade eden Osman Ülüglü,açıklamalarına şu şekilde tamamladı: “ 2007’de Zahir Makineyi kurarak iş hayatımı sürdürüyorum.Yeniden yapılanmamızı öz sermayemiz ile tamamlanmış olup, bölgemizde daha kaliteli geri dönüşüm makinaları imalatı yapmayı hedefliyoruz.Makine parkurumuzu 3 metrelik 4 eksen CNC torna,6 Metrelik CNC Honlama makinası ve 5 Eksen CNC işleme merkezi ile  güçlendirdik.Yeni tezgahlarımızla üretim kapasitemizde önemli bir artış sağlamış olduk. Ayrıca bu makinelerde exruder makinaları için özel vida dizaynı yapan, çizim programlarımızla özel tasarımlı vida imalatı da gerçekleştiriyoruz. Güçlendirdiğimiz son teknoloji makine parkurumuzla, hem üretim kapasitemizde hemde kaliteli üretimde doğru bir yolda olduğumuzu düşünüyoruz. En azından bölgemizde ki makine imalatçılarıyla alakalı olumsuz görünen bu algıyı kırmaya çalışıyoruz. Bu doğrultuda kaliteli üretim, satış ve satış sonrası hizmetlerimizle sektörde ki konumumuzu güçlendirerek yolumuza devam edeceğiz”.dedi.

 

Comments are closed.