RSSMikro KOBİ,yönetim sistemleri…

Cum, Şub 10, 2012

Genel

Hepimizin bildiği gibi “Zor” olan ile baş etmenin tek yolu pratik bir şekilde işletmenizde gün boyu atlanan, kaydı unutulan, havalarda uçuşan kritik bilgileri avucunuzun içine alarak doğru kararlar vermekten ve yönetmekten geçiyor.

Her gün karşılaştığınız birkaç sorun;

q  “Ben onu halletmiştim ama kaydını bulamıyorum…”

q  “Biz onu nereye koymuştuk, o yazıyı nerede bulacağız, tarihini hatırlayamıyoruz?”

q  “Yahu bunu biz nasıl atladık? Halbuki en önemli konu buydu.”

q  “Unutmuşuz…“

q  “Kağıda not almıştım halbu ki? Nerede bu?”

q  “Siparişi bize faksla göndermişler, ama biz o siparişin faksını bulamıyoruz. Firmayı tekrar arasak mı?”

q  “Tekliflerden zamanında (!!!) haberim olmadığı için teklif veremedik. Aslında işi biz alırmışız…”

q  “Muhasebeci arkadaşımız yakında doğum iznine ayrılacak, onu işini kim (benden başka!..) yapacak?”

q  “Geçende işten ayrılan Satış Sorumlusu arkadaşın müşteri ve durum bilgileri nerede?”

q  “Bilgisayarım çöktü ve dosyaların yedekleri yoktu!..”

Bunlar her yeni, küçük ölçekli ve büyümeye çalışan KOBİlerin sıksık yaşadığı sorunlardır. Bu sorunları çözebilmek firmlar arasındaki farklılığı ortaya çıkartır ve rekabet gücünü arttırır. Fakat KOBInizin farklılığı ve varlığı Siz dahil kimseye bağlı olmamalıdır. Yani yukarıdaki gibi sorunarın çözümleri sistemleşerek çözmek farklılığı yaratmaktan öte Firmanızı kurumsallaştırır.

Şimdiye kadar Mikro ve Küçük ölçekli KOBIlerin kendilerini “sistemleştirecek” Yönetim Sistemi Çözümünü kurmalarında başlıca şu engeller vardır:

q  KOBI kendisine kurumsal yapıda operasyonel bir yönetim sistemi alacak güçte olamaya bilir. (Sahip Olma Maliyeti)

q  Alsa bile Firma içi kültürü ve çalışaneğitim seviyesi karmaşık yönetim sistemlerinin ihtiyaçlarını karşılayamaya bilir. Bu sebeple Firma basit ama güçlü sistemlere ihtiyaç duyar.
“Basit” ve “Güçlü”, yazılım alanında oldukça zıt, bir araya getirmesi zor ve maliyetli ve genellikle Firmaya özel olarak tasarlanması gerekebilen kavramlardır. (Firma Personel Eğitim Seviyesi)

q  Hedeflediği operasyonel Yönetim Sistemini tasarlayıp geliştirecek bilgi birikimine sahip olamaya bilir. (Bişim Teknolojisi alanında tecrübe )

q  Hedeflediği operasyonel Yönetim Sistemini tasarlayıp küçük küçük geliştirmeye başlasa bile, tam sonuç alamayacak, zaman içindeki uyarlama ve değişikliklerin getireceği ek maliyet, zahmet ve zaman kaybı aşırı olabilecektir. (Bişim Teknolojisi alanında tecrübe )

q  Hazır alınan yazılımlar/sistemler genellikle muhasebe tabanlı yazılımlar olmalarından dolayı günlük operasyonun kapsamlı, pratik ve esnek bir şekilde takibini yapamayabilirler.
Ayrıca Muhasebe sistemleri Vergi Matrahınızı hesaplamak için kullandığınız bir sistemdir, müşterinizin ürününüzle ilgili beklentilerini o sistemin içinde bulamazsınız! Özellikle Yeni veya küçük bir işletmeyseniz, Muhasebeciniz zaten gerekli düzenlemeleri ve çalışmaları sizin adına kendi ofisinde yapıyor… Sizin yaptığınız gerekli belgeleri düzenli olarak Muhasebecinize iletmek…
Peki siz neden hala muhaseebe yazılımıyla işletme yönetmeye çalışıyorsunuz? (Muhasebe değil, Kurumsal Yönetim Sistemi ihtiyacı)

q  Bir başka önemli unsurda artık Tüm Dünyanın Müşteriniz veya Tedarikciniz olmaya aday olmasıdır. Yani artık Sizin daha hareketli, KOBIniz ile ilgili bilgiye daha pratik bir şekilde ulaşır olmanız gerekmekte; hatta müşterilerinizi ve tedarikcilerinizi de anında bilgilendirebilir veya ürün, sipariş, ödeme gibi bilgileri de onların kısıtlı erişimine açabilmeniz gerekmektedir.
Bir başka deyişle Sizin KOBIniz için internet ortamında rahat ve güvenli bir şekilde çalışacak sistem oluşturmanız gerekebilir.(İnternet Üzerinden Sınırsız Erişim)

Etkin bir yönetim sistemi geliştirmek için yukarıda tüm maliyet ve tectübeleri mikro ve küçük ölçekli KOBIlerin kendi bünyelerinde toplaması da oldukça zor olmasından dolayı kurumsallaşmaları zorlaşmakta; gecikmektedir…

KOBİniz için olmasını arzuladığınız tüm bu geniş alt yapıyı kurmayı hedefleyen WebKOBIS pratik, eğitim gerektirmeyen, kullanımı kolay ve esnek bir sistem olacak şekilde özellikle Mikro ve Küçük KOBİler için kurumsal iş yönetim sistemi oluşturabilmeleri amacıyla tasarlanmıştır…

WebKOBIS şu sebeplerden dolayı KOBİniz için daha iyi bir seçimdir:

q  KOSGEB KOBİ Projeleriniz ve KOSGEB Girişimcilik Projeleriniz için temel yönetim sistemi altyapılarını içerir…

q  Pratik, eğitim gerektirmeyen ve kolay kullanımlı olması için tasarlanmıştır…

q  Kurumsal seviyede güvenlik ve takip altyapısı içerir..

q  KOBInizin etkin çalışması için gerekli temel yönetim altyapılarını içerir…

q  Ön muhasebe işlemlerinde “uzmana” ihtiyaç duymaz; pratik şekilde bilgi girmenizi sağlar…

q  Gerektiğinde isteğinize bağlı olarak kolayca genişletilebilir…

q  WEB Tabanlı olması sebeiyle Uzaktan Erişime sınırsız imkan verir…

q  WEB Tabanlı olması sebeiyle sizi donanım maliyetlerinden ve bakım zahmetlerinden kurtarır…

q  Düşük kullanıcı sayılarında Ek donanım maliyetleri gerektirmez; küçük hesaplı Sunucu bilgisayar ile kolayca çalışır…

q  Aslında işlertmenizin kalitesini arttırmak için fakat pek çok işletmenin sadece ISO belgelendirmesi için yaptığı faliyetleri pratik bir şekilde takip eder…

q  WebKOBIS istendiğinde WEB Tabanlı Müşteri Portali, Tedarikci Portali, Firma WEB Sitesi, İnternet Mağazası (Alış-Veriş Sepeti) ve Cep Telefonu erişim modülleri ile kolayca genişletilir ve entegre hale getirilir…

İster öncelikle WebKOBIS’in ana sistemini kullanmaya başlayın; isterseniz tüm erişim paketleriyle birden işletmenizi yönetmeye başlayın; WebKOBIS Sizi ve KOBInizi sistemleştirerek kurumsal hedeflerinize daha hızlı erişmenizi sağlar.

WebKOBIS’in bir  hosting  sistem hizmeti olarak sunuluyor olmasının Size avantajları şunlardır:

Satınalma Maliyeti: WebKOBIS’in hosting yapısı altında kiralaması Sizin bir başka yazılımı almanız durumunda satın alırken yaptığınız yatırımı, WebKOBIS’de yıllara yayarak ödemenize yani başlangıç maliyetinizi düşürmenize imkan vermektedir.
Örnek olarak ortalma bir muhasebe tabanlı ERP pragramında 5 kullanıcılı paket için toplam satın alma maliyeti $20000 ise aynı kurumsal boyutta olan WebKOBIS de bu rakam $3000 civarlarındadır ve $15000 ile yaklaşık 5 yıl güncellemeleriyle birlikte WebKOBIS hizmeti alırsınız ve baştaki yatırımınız bu süre zarfında cebinizde kalır.

Donanım Maliyeti: WebKOBIS’in hosting altyapısı sizi ek donanım, altyapı maliyetlerinden ve bunların bakım destek gibi dolaylı masraflarından kurtarır.

Destek Kolaylığı: WebKOBIS’in hosting olarak çalışması, standart sistem içindeki hataların ve ek geliştirmelerin kolayca aktarılmasına imkan vererek WebKOBIS’in üretici firma üzerindeki maliyetlerini düşürmektedir.
Ayrıca bu kolaylık yazılıma yeni eklenebilecek güzel fikir ve duzenlemelerinde kolayca yapılması anlamına geldiğinden dolayı Sistemin hızla gelişmesine olanak vermektedir. Buna bir örnek olarak hemen hemen hepimizin kullandığı Hotmail, gMail ve FaceBook yazılımlarını verebiliriz. İlk kullanmaya başladığınız zamandan itibaren bu yazılımların hızla değiştiğini ve geliştiğini fakat bu değişimlerin bizi etkilemediğini söylemek mümkün.

Yedekleme Desteği: Bir çok KOBİ, günlük yoğunlukları içinde yedeklemelerini almayı unutmaktadır veya bunun için doğru ve etkin bir alt yapı kurmamışlardır. Eğer internet hotmail veya gmail gibi internet mailı kullanıyorsanız hiç yedeklemeyi veya bilginizi kaybetmeyi düşünmezsiniz. Çünkü onlar Sizden habersiz sizin için yedeklenirler..
WebKOBIS de sizin için operasyonel bilgilerinizi yedekleyerek sizin için saklar ve ihtiyaç halinde derhal geri yüklenmesine imkan verir…

7/24 Heryerden Erişim: WebKOBIS size sunduğu kurumsal yetkilendirme ve kurumsal log takip altyapısının sunduğu güvenli ortamı ile internetden günün 24 saati eşim yapabilmenize imkan verir. Dolayısıyla ihtiyaç halinde ofis dışında olsanız bile operasyonel bilgilerinize erişebilir ve işinizi yürütebilirsiniz.

Kısacası…

Maliyetiniz… Tasarruflarınız…
WebKOBIS Lisans Ücreti(Yıllık) Sahip Olma Maliyeti
Donanım ve Sistem Lisans Maliyeti
Destek Personeli Maliyeti(Yıllık)
Bakım Destek Maliyeti(Yıllık)
Yedekleme Maliyeti(Yıllık)

Yukarıdaki tablodan da anlaşılacağı gibi tabiki WebKOBIS, özellikle mikro ve küçük ölçekli KOBIlere inanılmaz tasarruflar sağlarken onların kurumsal yapılanmalarında önemli destek oluşturuyor.

Director- Danışman Oldes ÇÖKDÜ

Daha detaylı bilgilendirme ve demo için lütfen www.WebKOBIS.com sitesini ziyaret ediniz..

 

Comments are closed.