RSSKOBİ’ler bizi umutlandırıyor…

Pts, Kas 22, 2010

Genel

 

Kobigündem ile bu kez üçüncü kez okurlarımızın karşısındayız. KOBİ’ler başta olmak üzere iş çevrelerinden olumlu tepkiler almaya devam ederken, Kobigündem’in artık hafızalarda olduğunu, iş dünyasına faydalı bir yayın organı olarak yerini aldığını görmek bizi son derece mutlu ediyor.

Bu sayımızda daha olumlu haberlerle karşılaşacaksınız. Okuduğunuz haberlerden de anlaşılacağı üzere tesisini büyüten, yeni fabrika yatırımı yapan, üretim ve kapasite artışına giden veya tüm bunları 2011 planına alan KOBİ’lerimiz yeniden atağa geçti. Ekonomik krizin etkisinin giderek azalması, bankaların tekrardan işletmeleri desteklemeye başlaması KOBİ’leri yeni yatırımlar için cesaretlendiriyor.

Ekonomiye yönelik açıklanan rakamlar, yapılan söylemler ve atılan adımlar daha güzel gelişmeler yaşanacağını işaret ediyor gibi. Türkiye, son iki çeyrektir çift hanede büyüyor. Hükümet bütçede önemli düzelmelerin olduğunu, Merkez Bankası üst yönetimi krizin bittiğini, Türkiye’nin tarihi bir fırsat yakaladığını ve bu dönemin iyi değerlendirilmesi gerektiğini ifade ediyor. Dolayısıyla tüm bunlar KOBİ’ler için umut verici gelişmeler.

Biz de KOBİ’leri ziyaretimiz sırasında gerek konuşmalarda gerekse edindiğimiz izlenimlerde, işlerin bundan birkaç ay öncesine göre daha iyi gittiğini gözlemleyebiliyoruz. Sadece gözlemekle kalmıyor, somut adımların atıldığını da görebiliyoruz. Bunlar sevindirici gelişmeler. Üretimin arttığı, en önemlisi de işsizliğin azaldığı her gelişme bizleri geleceğe dair umutlandırıyor.

KOBİ’lerin bu süreçte hükümetten en önemli beklentisi ekonomiye odaklı bir çalışma sergilenmesi. KOBİ’ler artık hükümetin ekonomiyi gündemine yeniden almasını istiyor. Bir süredir anayasa değişikliğine yönelik referandumla meşgul olan hükümetin ekonomiye odaklanmasını bekleyen işadamları, başta vergi yükleri olmak üzere yatırım ortamının iyileştirilmesini özellikle istiyor.

Zor koşullara rağmen ayakta kalıp, üretimini sürdüren, hatta onun ötesine geçip üretimini artırıp, ek istihdam ve yatırımlar yapan ekonominin dinamosu olan KOBİ’lerimiz için ekonomi yönetiminin biraz daha yatırımı özendirici çalışmalar yapması gerçekten bu ülkenin yararına olacaktır diye düşünüyoruz.

Biz, şimdiden 4’üncü sayımızın hazırlıklarına başladık. Temennimiz daha pozitif haberler verebileceğimiz bir sayı ortaya çıkarmak. Kobigündem, KOBİ’leri gelişmelerden haberdar etmeye devam edecek…

Hayati ÇETİNKAYA

Kobigündem Dergisi

Genel Yayın Yönetmeni

Comments are closed.