RSSKosgeb,Kobi’lerin yol arkadaşı olacak…

Pts, Eyl 13, 2010

Genel

Kobigündem’in ikinci sayısını hazırlamaya başlarken, bir yandan sevinç bir yandan heyecan yaşadık. Heyecanlıydık çünkü ilk sayımız beğenilmiş, çok güzel tepkiler almıştı. Telefon eden de oldu, mail atan da, mesaj gönderen de. İçeriğini çok beğendiğini söyleyen de vardı, tasarım için bizi mutlu eden sözler söyleyen de, ‘ihtiyaç vardı’ diyen de.

İşte ilk sayıda yaşadığımız bu geri dönüşler, bizim ikinci sayıda da en az aynı kaliteyi yakalamamızı, yeni sayıyla ilgili beklentileri karşılamamızı gerektiriyordu. Beklentilerin farkında olarak, yoğun bir çaba içerisinde çalışmalarımızı sürdürerek ikinci sayımızı da siz değerli okuyuculara sunmanın sevincini yaşamaktayız. Yine sizlerden gelecek olan görüş ve önerileriniz doğrultusunda, kendimizi geliştirerek yeni sayı çalışmalarımızı titizlikle yürüteceğimizi belirtmek isterim.

Geçen ay yaşadığımız önemli bir gelişme KOSGEB’in yeni destek programlarının açıklanması oldu. KOSGEB’in yeni destekleri için Başkan Yardımcısı Hüseyin Tüysüz “6 ana başlıkta topladık” diyor. Ama daha önemlisi Hüseyin Tüysüz, destekleri hazırlarken kendilerini KOBİ’lerin yerine koyduklarını belirterek yeni destek programlarını oluşturduklarını söylüyor. Anlaşılan, KOBİ’ler daha önce KOSGEB desteği almak istediklerinde yaşadıkları sorunları bundan sonra yaşamayacak.

KOSGEB uzun yıllar çok kenarda bir kurumdu. Gerçi son yıllarda desteklerini artırmış, çeşitlendirmişti. Verdiği desteklerin hem şekli gelişmiş, hem de rakamlar yükselmişti. Ama yine de bir eksiklik vardı. Öte yandan, KOBİ’lerle KOSGEB’in eskisine göre daha yakınlaşmış olması önemli bir başka gelişmeydi. Şimdi KOSGEB desteklerde yeni bir dönem başlatıyor. İdari olarak da kendi içinde gelişmeler yaşıyor. Örneğin, 81 ilin tamamında merkez açmaya hazırlanıyor. Bizi ilgilendiren yanı ise desteklerin geliştirilmiş olması.

Az önce bahsettik; KOSGEB Başkan Yardımcısı Hüseyin Tüysüz 6 ana başlıktan bahsediyor, hatta il il dolaşarak düzenlediği toplantılarda bunu detaylarıyla anlatıyor. İçeriğe baktığınızda, gerçekten de üzerinde çalışılmış olduğunu görüyorsunuz. Görünen o ki, artık KOBİ’ler KOSGEB desteklerinden daha verimli şekilde yararlanabileceklerdir. Zaten son yıllarda iki taraf arasındaki ilişki gelişmeye başlamıştı. Bundan sonraki süreçte artık KOSGEB, KOBİ’lerin tam anlamıyla yol arkadaşı olacak gibi görülüyor…

Hayati ÇETİNKAYA

Kobigündem Dergisi

Genel Yayın Yönetmeni

Comments are closed.