RSSMazlum Boru,üretim kapasitesini yıllık 80.bin tona çıkardı…

Cts, Eyl 4, 2010

Genel

Mazlum Boru yeni tesisle

kapasitesini artırdı

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’nde (AOSB) 24 bin metrekare alan üzerine yeni tesis kuran Mazlum Boru, spiral kaynaklı boru üretiminde yıllık üretim kapasitesini 80.bin tona çıkardı.

Mazlum Boru, Adana’da Mazlum Ticaret olarak 1967’de Mazlum Mangtay tarafından kuruldu. Sondaj sektöründe faaliyet gösteren firma, bu alanda Türkiye’nin önde gelen firmalarından biri oldu. Firma, 1985’te sondaj boru üretimi yaparak boru sektörüne girerken Mazlum Mangtay 1995’te Mazlum Boru markasını yatarak spiral kaynaklı boru üretimine başladı. İstanbul’da İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Demirciler Sitesi’nde şubesi bulunan Mazlum Mangtay Boru ve Sondaj A.Ş., her geçen gün büyümesini emin adımlarla sürdürdü. Firma, spiral kaynaklı boru üretimi için gerekli tüm hammaddelerin girdi kontrollerinden başlayarak borunun sevkiyatına kadar her aşamasında kalite kontrol sistemine sahip. ISO 9001-2000 kalite yönetim sistemine sahip olan firma, ISO 14001:2004 çevre yönetim sistemi ve OHSAS 18001:2007 iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemlerini kurdu.

ÖZSERMAYEYLE BÜYÜDÜK

Mazlum Boru yetkilisi Atilla Mangtay, Adana’da 12 bin metrekare alan üzerinde, 7 bin 500 metrekarelik kapalı alanda boru üretimi yaptıklarını, bu doğrultuda ar-ge çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini söyledi. Mangtay, “Teknolojinin en yeni imkanlarını kullanarak boru sektöründe Türkiye’nin önde gelen firmalarından bir olmayı hedefliyoruz” dedi. AOSB’de 24 bin metrekarelik alan üzerine 12.bin metrekare kapalı alana, kurulan tesis ve makina yatırımlarının büyük çoğunluğunu kendi özsermayeleriyle gerçekleştirdiklerini kaydeden Mangtay, 4 milyon t.l yeni tesis yatırımı ve 2 milyon dolar makine yatırımı gerçekleştirdiklerini belirtti.

PROJELERLE TALEP ARTACAK

AOSB’deki yeni tesislerine yaptıkları son teknoloji makine yatırımıyla 4 milimetreden 30 milimetreye kadar değişen et kalınlıklarında boru yapabilme olanağına sahip olduklarını vurgulayan Atilla Mangtay, “ 12 mt boyunda 28 mm et kalınlığında  3048 millim çapa kadar buru üretimi gerçekleştiriyoruz” diye konuştu. İmzalanan doğal gaz projelerinin hayata geçirilmesiyle birlikte, boru sektöründe ciddi bir talep beklentisi olduğunu ifade eden Atilla Mangtay şöyle devam etti: “Sektörün büyük oyuncuları bu projelerle uğraşırken haliyle içerdeki taleplere de yeterince cevap verilmiyor. Bizim hedeflerimizden biri de bu doğrultuda gelen taleplere zamanında yanıt vermek.”

HAMMADDE FİYATLARI İSTİKRARSIZ

Atilla Mangtay, hedef projelerinden birinin de, yeni aldıkları makineyle kazık projesi olduğunu kaydetti. Ortadoğu’ya  ihtacat yaptıklarını ve tüm dünya ülkelerine ihracat yapmayı hedeflediklerini belirten Mangtay, “Sektörün en büyük sıkıntılarından biri hammadde fiyatlarındaki istikrarsızlık. Hammadde temininde büyük sıkıntılar çekiyoruz. Değişken fiyat politikaları yüzünden müşterilerimize sağlıklı bilgi veremiyoruz. Proje sahibi müşterilerin sıkıntılarını karşılamakta açıkçası zorlanıyoruz ” diye konuştu.

Comments are closed.